Методичні рекомендації з питань організації освітнього процесу в закладах позашкільної освіти у 2021-2022 н.р.
Методичні рекомендації з питань організації освітнього процесу
в закладах позашкільної освіти у 2021-2022 навчальному році
Провідна роль у реалізації визначених Законом України «Про позашкільну освіту» в частині створення додаткових умов для самовизначення, саморозвитку, самореалізації, професійної орієнтації особистості, формування її соціальногромадського досвіду, ціннісних орієнтацій, моральних якостей належить закладам позашкільної освіти.
У сучасній системі освіти є чимало викликів, що відкривають нові можливості для її розвитку, враховуючи умови, які диктує сучасне життя. Нині визначено п’ять трендів в освіті, які будуть у майбутньому визначати її пріоритети: цифровізація освіти, змішане навчання, наукова освіта, необхідність соціальноемоційного, етичного навчання та партнерська взаємодія.
Ми живемо в нових умовах, які вимагають від нас нових умінь та навичок, яким варто вчитися. Для позашкільників важливо навчитися організовувати дистанційне навчання з вихованцями, використовуючи різні інструменти, формувати власний навчальний контент.
Переважна більшість дітей охоплені різними формами позашкільної освіти за такими напрямами:
– художньоестетичний;
– фізкультурноспортивний;
– науковотехнічний;
– туристськокраєзнавчий;
– екологонатуралістичний;
– дослідноекспериментальний;
– інші.
За останній навчальний рік відбулися суттєві зміни в мережі закладів позашкільної освіти. Продовжується оптимізація мережі освітніх закладів через злиття, об’єднання невеликих профільних центрів. Більш детальні дані про заклади позашкільної освіти, їхні типи, кількість гуртків, чисельність дітей, кадрове та матеріальнотехнічне забезпечення розміщено на сайтах профільних центрів позашкільної освіти учнівської молоді.
Освітній процес у 20202021 навчальному році був організований з урахуванням епідемічної ситуації в області та в окремих адміністративнотериторіальних одиницях відповідно до актів Кабінету Міністрів про встановлення карантину і запровадження посилених заходів на території зі значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID19, спричиненою коронавірусом.
Основні завдання позашкільної освіти:
– створити умови для здобуття вихованцями, учнями якісної позашкільної освіти;
– зберегти та розвивати мережу гуртків позашкільної освіти;
– координувати зусилля органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян та сім’ї в напрямі розвитку позашкільної освіти;
– забезпечити належне навчальнометодичне, матеріальнотехнічне оснащення закладів позашкільної освіти;
– підвищувати соціальний статус педагогічних працівників освітніх закладів, використовувати різні форми мотивації;
– працювати над підготовкою та перепідготовкою кадрів для закладів позашкільної освіти;
– розширювати можливості виховного потенціалу системи позашкільної освіти як основи гармонійного розвитку;
– удосконалювати організаційні форми, методи й засоби освітнього процесу, урізноманітнювати напрями позашкільної освіти відповідно до вимог сучасності;
– забезпечити участь у роботі дітей Героїв та учасників АТО, дітей з особливими освітніми потребами, переселенців зі Сходу;
– оновити програми в позашкільних закладах, розширити освітні напрями гуртків (інформаційні технології, медіаграмотності, робототехніки);
– відповідальним за методичний супровід позашкільної освіти необхідно забезпечити навчальними програмами керівників гуртків усіх напрямів та розмістити перелік навчальних програм на своїх сайтах;
– з метою підвищення рівня якості позашкільної освіти, унормування порядку розроблення, затвердження та використання в навчальних закладах програм із позашкільної освіти листом Міністерства освіти і науки України надано відповідні роз’яснення.
Рекомендуємо виокремити як один із найголовніших напрямів виховної роботи в закладах позашкільної освіти національно-патріотичне, військово-патріотичне виховання, справу, що за своїм значенням є стратегічним завданням нашої держави, кожного закладу освіти. З цією метою необхідно системно здійснювати виховання громадянської позиції, вивчати та популяризувати історію українського козацтва, історикокультурну спадщину українського народу, рідного краю, здійснювати методичне забезпечення та впроваджувати форми й методи виховної роботи, що базуються на загальнопедагогічних принципах: дитиноцентризм, культуровідповідність, гуманізм,врахування вікових та індивідуальних особливостей.
Активізувати роботу педагогів у створенні навчальної літератури за напрямами позашкільної освіти та участі у Всеукраїнському конкурсі рукописів навчальної літератури для закладів позашкільної освіти системи освіти, конкурсі педагогічної майстерності «Джерело творчості».
Діяльність закладів позашкільної освіти науково-технічної творчості спрямувати на розвиток інтересу дітей та молоді до науковотехнічної творчості. Сьогодні зростає потреба в молодих винахідниках, раціоналізаторах, висококваліфікованих кадрах в усіх галузях науки, техніки, виробництва.
Одним із найактивніших у сенсі розвитку є робототехнічний напрям, який є основною складовою у сфері інформаційнокомунікаційних технологій.
Рекомендуємо розвивати гуртки спортивнотехнічного напряму (авіасудно, автотрасового моделювання, картинг).
Практичну діяльність рекомендуємо спрямувати на:
– розробку технологічних проєктів, радіоелектронних пристроїв, читання і складання технічної документації, набуття вихованцями графічних навичок у процесі виконання ескізів, технічних малюнків, креслень;
– особливу увагу звернути на профорієнтаційну та професійну підготовку вихованців, на розвиток виробничотехнічного профілю: автослюсарів, автолюбителів, швейної справи, вебдизайну, комп’ютерної графіки та військовотехнічного спрямування.
Діяльність закладів позашкільної освіти художньо-естетичної творчості спрямувати на розвиток творчих здібностей, естетичної свідомості, здатності до самореалізації, самовдосконалення. Звертаємо увагу на важливість співпраці творчих колективів із мистецькими установами щодо популяризації національних звичаїв і традицій, обрядів. Узагальнити кращий педагогічний досвід керівників гуртків художньоестетичного напряму та створити інформаційноресурсний фонд перспективного педагогічного досвіду з актуальних питань модернізації позашкільної освіти.
У системі Малої академії наук України реалізувати головне завдання – пошук, підтримку та розвиток обдарованих, здібних до наукової діяльності дітей та молоді.
У новому навчальному році варто зосередити зусилля на вдосконаленні можливості для навчання.
Діяльність закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму спрямувати на розвиток форм освітньої діяльності з комплексного вивчення природи рідного краю: експедиції, походи, польові практики.
Закладам позашкільної освіти туристсько-краєзнавчого спрямування рекомендуємо продовжити вивчення історії рідного краю, звичаїв та традицій;
спрямовувати роботу на формування в дітей і молоді почуття патріотизму, здорового способу життя, змістовного дозвілля.
У 2021-2022 навчальному році планується режим роботи закладів позашкільної освіти з урахуванням нормативних актів Кабінету Міністрів України, якими встановлено, що відвідування дітьми закладів позашкільної освіти та проведення масових заходів здійснюється залежно від рівня епідемічної небезпеки в регіоні або окремих адміністративнотериторіальних одиницях регіону.
Під час організації освітнього процесу в закладах позашкільної освіти потрібно враховувати рекомендації, зазначені в листі МОН від 20.05.2020 № 1/9292 та в Протиепідемічних заходах. Рекомендуємо обирати методи, форми, види діяльності, які б сприяли обмеженню безпосереднього фізичного контакту між учасниками освітнього процесу.
Задля розширення можливості навчання дітей у закладах позашкільної освіти за різними напрямами до ст. 15 Закону України «Про позашкільну освіту» включено пластовий, скаутський напрям позашкільної освіти, який забезпечує громадянську освіту вихованців під керівництвом пластових виховників, скаутлідерів за пластовим або скаутським методом або скаутською освітньою програмою.
У роботі позашкільних освітніх закладів необхідно:
– забезпечувати вільний вибір кожною дитиною напряму та виду діяльності, враховуючи запити дітей та їхніх батьків;
– упроваджувати компетентнісний та діяльнісний підходи в освітній процес;
– здійснювати профілактику асоціальної поведінки в дитячому та молодіжному середовищі;
– організовувати допрофільну та профільну підготовку вихованців;
– забезпечувати розвиток інформаційних та комунікативних технологій, організацію дистанційного навчання в закладах позашкільної освіти, у тому числі для дітей з особливими потребами.